• Karpatské terénne náučné centrum pre deti

• Projekt Karpatského terénneho náučného centra pre deti je výsledkom spolupráce dvoch cezhraničných partnerov – Základnej školy s materskou školou Oravská Polhora 481 (SR) a obce Bystřice (CZ). Cieľovou skupinou sú predovšetkým deti, ako nastupujúca mladá generácia. Prostredníctvom projektu bol vytvorený nový jedinečný produkt, ktorý atraktívnou a deťom zrozumiteľnou formou prezentuje unikátne prírodné dedičstvo Karpát. Hlavným výstupom projektu je vytvorenie „vonkajšieho vzdelávacieho centra“, ktoré zahŕňa detskú náučnú cyklotrasu doplnenú o náučné tabule, makety zvierat v nadživotnej veľkosti, vyvýšené záhony na pestovanie tradičných rastlín, či zásobníka na zachytávanie dažďovej vody. Deti tak môžu „na vlastnej koži“ zažiť prírodu Karpát. Centrum prezentuje faunu a flóru Karpát – ich prírodné dedičstvo. Jednotlivé prvky sú umiestnené v exteriéri a navzájom sú sprístupnené a poprepájané detskou cyklotrasou.

Celková výška získaného nenávratného finančného príspevku v rámci Fondu malých projektov z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika na roky 2014 – 2022 predstavovala sumu 27 217,00 EUR. Projekt bol realizovaný od júna 2021 do mája 2022.

Okrem edukatívnej funkcie tak centrum plní aj rekreačnú, resp. športovú funkciu. Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie detskej náučnej publikácie, ktorá hravou formou prezentuje zvieracích obyvateľov karpatských lesov.

Spracované náučné a informačné materiály:

1. Brozura-CZ-SK.pdf
          2. ilustracie_omalovanka.pdf