• Premena tradičnej školy na modernú

V rámci projektu financovaného Európskym sociálnym fondom a MŠ SR , operačného programu Vzdelávanie projektu Premena tradičnej školy na modernú sa v  dňoch 29.6. a 30.6.2O10  v ZŠ s MŠ Oravská Polhora 481 uskutočnili dva dni školení s PaedDr. Kurčinovou zo ZŠ s MŠ  Babín. Pani učiteľka je známa v umeleckom svete hovoreného slova, umeleckého prednesu a je veľkou propagátorkou inovačných metód v oblasti tvorivosti. Celý proces prednášok a aktivít bol rozdelený do troch okruhov.Prvý okruh - čitateľská gramotnosť. Druhý okruh - inovačné metódy v oblasti tvorivosti.Tretí okruh -metódy na rozvoj vedomostí po všetkých stránkach žiaka.V prvom okruhu sme sa dozvedeli stratégie čítania, oboznámili sme sa s odborným textom, praktickými ukážkami, problémovými úlohami, aktivitou kladenia otázok,projektovým vyučovaním a prácou v skupinách.V druhom okruhu sme sa dozvedeli o tvorivých inovačných metódach idúcimi cez pamäťové a tvorivé úlohy.Zaujali nás hlavne ukážky - plávajúce koleso, autorské kreslo, mesto.Rovnako úspešné bolo praktické zadanie ukážky učiteľom a práca s nimi.V treťom okruhu ,pri rozvoji osobnosti žiaka, nás zaujala metóda KEMAK, etické stupne hodnotenia a axiologizácia /vyhľadávanie, spracovanie a vyhodnotenie / informácií.V nasledujúcom dni sa PaedDr. Kurčínová zamerala na dramatizáciu a prednes literárnych textov.Vychádzala z úspechov, ktoré dosiahla v umeleckom prednese a v súťažiach so svojimi žiačkami na celoslovenských súťažiach i súťažiach v susednom Poľsku.V prednáške poukázala hlavne na uplatnenie jazykových prostriedkov umeleckého prejavu /pauzu , tempo , intenzitu hlasu , rytmus , prízvuk , asimiláciu / v konkrétnych textoch.Potom nám žiačky z Babína predviedli praktické ukážky z nacvičených , kolektívnych recitácií : Čarodejnica , Diera do sveta , Zrkadlo , Jablko , Kozliatka .V priebehu ukážok výrazové a jazykové prostriedky komentovala a vysvetľovala.Záver dvojdňového školenia ukončili žiačky rozhovorom s našimi pedagógmi.Bolo to veľmi zaujímavé a umením naplnené dva dni, ktoré nás obohatili o nové poznatky.Za kvalitné sprostredkovanie PaedDr. Kurčinovej ďakujeme. Ďakujeme aj žiačkam zo ZŠ v Babíne.Hlavné poďakovanie však patrí aj Európskemu sociálnemu fondu  a MŠ SR  za to , že sa celé toto podujatie mohlo uskutočniť.