• V prírode s otvorenými očami

Po miernejšej zime sa príroda opäť prebúdza a nás vylákali von prvé teplé lúče.

Spolu s pani ochranárkou prírody – Zuzkou Kertysovou - sme sa zblízka pozreli na život miestnych žiab, ktoré si už starostlivo nakládli svoje potomstvo do stojatých vôd. Boli sme dopodrobna oboznámení s ich postupným vývojom, spôsobom života, ale aj o ich možnej ochrane, nakoľko dochádza k ich rapídnemu poklesu. Naučili sme sa rozlíšiť vajíčka skokanov a ropúch, no dozvedeli sme sa niečo aj o malých kunkách, ktoré nás fascinovali svojím červeným sfarbením na brušku, ako možnej ochrane pred predátormi.

Po zime prichádza vždy jar spolu s Veľkou nocou , na ktorú sa viaže mnoho tradícií a zvykov. Preto na ne nezabúdame ani pri práci so žiakmi. Vytvorili sme si priestor na zdobenie veľkonočných kraslíc voskovou technikou, s ktorou sa deti bežne nestretávajú a tak mali možnosť naučiť sa zasa niečo nové. Práca im šla od ruky, všade vládla príjemná pracovná atmosféra, rozprávali sme sa o zvykoch a tradíciách, ktoré sú späté so slávením Veľkej noci v ich rodinách. Výsledkom práce boli krásne vyzdobené kraslice, ktorými si skrášlia svoje domovy, alebo potešia šibačov.

• Vyhodnotenie kníh

Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do súťaže „Vytvor vlastnú knihu.“ Maľovaním, kreslením a lepením mali možnosť sa zahrať na autorov a ilustrátorov. Našou snahou bolo vzbudiť záujem žiakov o čítanie kníh a objaviť čaro knižnej ilustrácie.

• ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA

Zápis do 1. ročníka

Vážení rodičia,

srdečne Vás pozývame na Zápis do 1. ročníka. Uskutoční sa dňa 16.04.2024 v čase od 12,00 do 16,00 v budove základnej školy 1.-4. Oravská Polhora (hornej). Pred zápisom vyplňte elektronickú prihlášku, pripojte ako prílohu rodný list. Vytlačenú a obidvomi rodičmi podpísanú prihlášku prineste na zápis. Tiež si prineste 30 € na pomôcky. Každý rodič, ktorého dieťa dovŕši do 31.8.2024 vek 6 rokov, je povinný zúčastniť sa na zápise. Ak rodičia uvažujú o pokračovaní predprimárneho vzdelávania (odklade), treba túto skutočnosť uviesť v prihláške, je tam na to odsek. Vyplňte prosím všetky údaje. Namiesto elektronickej prihlášky môžete vyplniť aj papierovú verziu prihlášky . Tešíme sa na Vás.

• Plavecký výcvik

Sme za vodou. Toto heslo sa minulý týždeň naplnilo ukončením plaveckého výcviku u tretiakov a štvrtákov z našej školy. Absolvovaním plaveckej školy sa žiaci oboznámili so základnými plaveckými štýlmi a získali nové zručnosti. Mimo plávania samotného bol žiakom poskytnutý priestor na zdokonalenie sa aj v iných zručnostiach, ktoré sa rozvíjajú nielen v rámci TEV. Bonusom bolo taktiež otužovanie, zdravý životný štýl a disciplína. Žiaci 4. ročníka si v tomto roku mohli dovoliť zdokonaľovací kurz. Počas tohto spoločne stráveného týždňa sa žiaci oboch ročníkov vzájomne lepšie spoznali, triedne kolektívy sa utužili, vznikli nové kamarátstva, čo je plus pred pobytom v škole v prírode, ktorá žiakov oboch ročníkov čaká po veľkonočných sviatkoch. Žiaci si počas uplynulého týždňa vyskúšali cestovanie v autobuse, ozrejmili si pravidlá pobytu mimo klasickej formy vyučovania, potrebu rešpektovania

• Exkurzia v Gajdošskom dome

Dňa 12. 03. sme sa vybrali do Gajdošského domu v našej obci, kde nám pán Drahoš Daloš, ktorý tam pracuje, urobil názornú prednášku o tradičných hudobných ľudových nástrojoch. Zahral nám na píšťalu, koncovku, fujaru, na gajdách i predviedol hru na drumbli. Predstavil nám dielničku, v ktorej tieto hudobné nástroje vyrába. Taktiež nám ukázal gajdy z rôznych kútov sveta i významné ocenenie, kde bola naša hra na gajdy zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aby sa u detí rozvíjal aj pozitívny vzťah ku knihám, predstavil nám aj novootvorenú knižnicu, ktorá sa tu nachádza. Žiaci si mohli knihy prelistovať a mali možnosť sa dozvedieť, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a s knihou musia zaobchádzať opatrne. Za odmenu dostali záložky do kníh a pán knihovník ich pozval na návštevu knižnice spolu s rodičmi. Veríme, že návštevou Gajdošského domu prehĺbime pozitívny vzťah žiakov k hudb