Dňa 13.2. boli žiaci 3. ročníka na návšteve u nášho pána starostu v jeho úrade. V úvode im porozprával pár zaujímavostí z minulosti našej obce, jej polohy a rozlohy ako aj plánov do budúcnosti. Deti sa na túto návštevu poriadne pripravili. Kládli mu množstvo rôznych otázok, niektoré boli priam na „telo“. Touto cestou sa chceme poďakovať za to, že si pán starosta na nás našiel čas, ochotne s deťmi diskutoval a rozšíril ich poznatky o našej obci.
Návšteva starostu
Vianočná pohľadnica 2019
Rok sa s rokom zišiel a opäť je tu čas Vianoc. K typickým prípravám a zvykom, ktoré sa viažu k vianočným sviatkom neodmysliteľne ešte stále patrí posielanie vianočných pohľadníc. Aj napriek tomu, že do domácností klasickou cestou prostredníctvom pošty každý rok pred Vianocami prichádza čoraz menej pohľadníc, naši žiaci spolu s učiteľmi si túto tradíciu ešte stále ctia. Žiaci vytvorili prekrásne návrhy vianočných pozdravov aj tento rok a tak poputujú do rodín opäť ako autentické autorské pohľadnice.
Autormi víťazných návrhov, zo všetkých tých ručných prác, na ktorých sa žiaci podieľali v spolupráci s rodičmi, staršími súrodencami, učiteľkami či vychovávateľkami zo ŠKD, bolo tak ťažké vybrať, no nakoniec boli pre tie tohtoročné pohľadnice vybrané návrhy týchto žiakov:
1.A: Rachell Zoššáková, Sebastián Huber, Ester Ďubašáková, Michal Strnál, Marián Kekeliak, Ľuboš Tarčák
1.B: Laura Herudová
2. A: Pavlínka Skurčáková
2.B: Olivia Graciková
3.A: Timea Tarčáková, Peter Metes
3.B: Kristínka Vargončíková, Marek Briš, Karinka Janozseková
4.A: Michal Brišák, Janka Rusnáková, Sabína Staňová
4.B: Michal Kornhauser, Miriam Vargončíková
ŠKD: Ninka Zošáková, René Puška.
Šťastné a veselé a PF 2020!
Šaliansky Maťko
Dňa 19.12.2019 v predvianočnom čase sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko. Súťaž je zameraná na prednes slovenských povestí.
Pútavé príbehy, ktoré jedinečným spôsobom prednášali naši recitátori, nás zaviedli do dôb dávno minulých. Žiaci sa pri recitácii snažili o čo najlepší výkon. Všetkým súťažiacim patrí blahoželanie a poďakovanie za účasť.
Víťazi školského kola:
I.kategória : Daniel Farkaš 2.B
Tamarka Tropeková 2.B
II.kategória: Natália Baleková 4.A
Víťazi postupujú do okresného kola, ktoré sa bude konať dňa 27. 1. 2020 v CVČ Maják Námestovo.
Vianočné trhy 2019
Stalo sa už veľmi peknou tradíciou v našej škole, že sa v mesiaci november usporadúvajú detské Vianočné trhy, na ktoré sa všetci veľmi tešia. Tento rok sa konali už dvadsiaty prvý krát. Deti s rodičmi si už vopred chystajú "tovar", ktorý budú predávať. Pečú a s fantáziou zdobia perníky, koláče, maľujú ozdoby na stromček, vyhotovujú vkusné ikebany, strihajú a pôsobivo zdobia vianočné pozdravy, čistia hračky, šijú vankúšiky, pletú šály, čiapky, balia voňavý med do utešených dózičiek, realizujú množstvo úžasných nápadov, ktorými by mohli prezentovať svoju šikovnosť. Predávajúci si rozložia svoj stánok s tovarom, priložia cenovky a s úsmevom na tvári očakávajú kupujúcich. Trhy každoročne navštívi množstvo ľudí z obce. Každý si príde na svoje a určite niečo kúpi. Po pár hodinách sa predávajúci tešia zo svojich zárobkov a ich pulty zívajú prázdnotou, lebo takmer všetok tovar predali. A tí, ktorí prišli iba pozrieť, sú určite bohatší o zážitky a nové nápady, ktoré možno v ďalšom roku sami zrealizujú. Okrem predávajúcich a kupujúcich sa vzácne postretávajú aj takí, ktorí sa dávno nevideli, a tu majú čas a priestor porozprávať sa a vymeniť si skúsenosti. V tejto tradícii chceme ďalej pokračovať, lebo je to jedna z tých pekných akcií, ktoré sa v hojnom množstve v našej škole realizujú. Ďakujeme všetkým za tohtoročnú snahu, za návštevu našej školy, prajeme veľa dobrých nápadov a tvorivosti do budúceho školského roka a už teraz sa tešíme na návštevu všetkých v čo najhojnejšom počte.
O ľudových zvykoch a tradíciách
Dňa 20. 11. 2019 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili exkurzie O ľudových zvykoch tradíciách a remeslách v Oravskej Polhore. Kultúrny pracovník obecného úradu v Oravskej Polhore pán Matis na začiatku exkurzie oboznámil s minulosťou obce, pričom ich upriamil na tradičné remeslá, ktoré od nepamäti boli späté so životom a prácou obyčajného ľudu. Na starej píle im porozprával o tradícii spracovávania dreva a drevnej hmoty a následne im hovoril o remeselnej kultúre, ktorá so spracovaním dreva v obci začala v minulosti a je snaha v nej pokračovať. Na starej píle sa žiaci zúčastnili prezentácie výroby tradičného šindľa ako strešnej krytiny, ktorý sa v Polhore vyrábal i v minulosti a v tejto remeselnej tradícii sa dodnes pokračuje. Vysvetlil im, že tvrdosť drevnej hmoty Hornej Oravy je predurčená k výrobe šindľa, ktorý potrebuje vysokú tvrdosť a hustotu. Deti si mohli túto prácu vyskúšať. Zo šindliarne sme sa presunuli do tradičnej Gajdošskej izby, kde žiaci mali možnosť sa oboznámiť s tradíciou gajdošstva na Orave a v Oravskej Polhore. Mali možnosť sa oboznámiť s tradičnou výrobou gájd, s ich materiálovým zložením i tradíciou osôb, ktorí túto kultúru v Oravskej Polhore rozvíjali a generačne tradovali. Porozprával im o tradičnom Gajdošskom cechu. Potom následne sme sa presunuli k zákopovým miestam a guľometným hniezdam za Oravskou Polhorou, kde im pán Matis porozprával o význame Oravskej Polhory v druhej svetovej vojne a o význame stavania bunkrov v okolí hranice i o politickom rozdelení Poľska v druhej svetovej vojne, aby žiaci pochopili význam najsevernejšieho bodu Oravskej Polhory. Z exkurzie sme odišli plní nových vedomostí a informácií, kde žiaci mali prijať myšlienku celej exkurzie „Keď nepoznám minulosť, nemôžem tvoriť budúcnosť“.
Páračky
Už nám opäť nastal čas čarovných nostalgických zimných večerov. Ani tento rok neleňošíme a s našimi tradičnými osvedčenými ,,babkami- páračkami“ sme už po tretíkrát opárali aj tohoročné husacie perie. Atmosféru nám spríjemňovali naši talentovaní druháci a deviataci, ktorí nám zaspievali a zahrali na ľudovú nôtu. Touto cestou im srdečne ďakujeme. Zároveň naša vďaka prináleží kuchárkam za výborne buchty a pagáče. No najväčšia vďaka právom patrí našim babičkám, ktoré si našli čas pre svoje vnúčatá a vštepujú im hodnoty v duchu tradícii, hoci mnohé ešte nie sú v dôchodkom veku a sú zavalené mnohými povinnosťami. Už teraz sa tešíme na ďalšie páračky!
Turnaj vo vybíjanej
Dňa 28. 11. 2019 sa uskutočnil turnaj vo vybíjanej, ktorý bol určený pre žiakov 3. a 4. ročníka. Žiaci vytvorili štyri 10 - členné zmiešané družstvá. Počas hry sa medzi žiakmi prejavila rýchlosť, obratnosť, pohotovosť, súdržnosť ale aj súťaživosť v rámci fair–play.
O tom, že je vybíjaná obľúbeným športom našich tretiakov a štvrtákov, nemožno pochybovať. Veď toľko zápalu, nadšenia a oduševnenia z hry, ktoré predviedli počas turnaja im môžu závidieť mnohí dospelí. Vybíjaná sa hrala systémom ,,každý s každým‘‘. Najskôr si zahrali štvrtáci so štvrtákmi a potom tretiaci s tretiakmi. Po absolvovaní daných zápasov si zmerali sily družstvá, ktoré prehrali o tretie a štvrté miesto a taktiež družstvá, ktoré vyhrali o prvé a druhé miesto.
Tohtoročný turnaj vo vybíjanej skončil nasledovne:
- miesto: trieda 4. A
- miesto: trieda 3. B
- miesto: trieda 4.B
- miesto: trieda 3.A
Všetkým blahoželáme a držíme palce na ďalších športových súťažiach. Športu zdar!
Vianočné tvorivé dielne
Nový liturgický rok začína adventným obdobím, ktoré je časom očakávania narodenia Božieho syna. Symbolom adventu je adventný veniec, na ktorom sa postupne každou adventnou nedeľou zapaľuje jedna svieca. Aj my sme sa v rámci tvorivých dielni a biblického krúžku pustili do výroby adventných vencov a vianočných ikebán, ktoré budú zdobiť naše triedy a interiér školy. Pripravili sme čečinu, ozdoby, sviece, stužky a iný potrebný materiál a s chuťou sme sa dali do práce. Žiaci sa veľmi snažili, ich šikovnosť a kreativita sa prejavili na každom jednom ich výrobku, z ktorého mali veľkú radosť. Adventné vence nám požehnal pán kaplán Malec za prítomnosti žiakov a učiteľov. Prajeme všetkým nádherný čas adventu. Buďme prijímateľmi i nositeľmi svetla nádeje a snažme sa dobre využiť čas, ktorý je pred nami.
Hrnčiarska dielňa
V rámci vyučovania mimo školských lavíc sme sa vybrali so žiakmi prvého ročníka do Trstenej. Naša cesta smerovala do dodnes jestvujúcej hrnčiarskej dielne majstra Ľ. Hoľmu, ktorý zachováva tradíciu Trstenského hrnčiarstva. Prváci pozorovali čo všetko sa môže z hliny vyrobiť a pokúsili sa aj o vlastné výrobky, čo ich veľmi bavilo. Na záver nám majster hrnčiar predviedol prácu na hrnčiarskom kruhu, ako rýchlo a pekne sa dá urobiť hrnček, ktorý „vyčaroval“ z guľky hliny pod rukami. Po práci sme si mohli poprezerať a kúpiť výrobky v obchodíku. Ešte sme sa v Trstenej zdržali, prešli sme cez námestie a okolo kostola. Naša ďalšia zastávka bola v Námestove v Kinderlande, kde sme si rozcvičili celé telo a poriadne sa zabavili. Po celodennom vyučovaní mimo lavíc školy sme sa unavení, ale šťastní vrátili domov!
Výstavka jesenných výrobkov
Jesenné dni priniesli do našej školy pestrosť farieb a vôňu prírodných materiálov. Výstava sa konala od 07. 10. 2019 do 25. 10. 2019. Žiaci ročníkov 1.- 4. si počas týchto dní urobili výstavu jesenných výrobkov, ktoré sami zhotovili.
Cieľom výstavy bolo rozvíjať citový vzťah k prírode, vnímať jej krásy, rozlišovať charakteristické znaky plodov. Zároveň si žiaci svojou tvorivosťou rozvíjali kognitívnu a umelecko-expresívnu oblasť.
Pestrofarebná jeseň nám ponúka množstvo inšpirácií a zvádza nás k tomu, aby sme tvorili, vyrábali a zároveň sa hrali s prírodným materiálom, ktorí nám ponúka. Tento rok sa do výstavy zapojilo veľmi veľa žiakov, ktorí vytvorili rôzne zvieratká, postavičky a mnoho ďalšieho, veď posúďte sami. Záležalo to od ich predstavivosti a fantázie. Nádherných a zaujímavých bolo množstvo výrobkov, preto bolo ťažké vybrať tie najkrajšie. Naše pódium zdobili celé týždne, len škoda, že nevydržali dlhšie.
Umiestnili sa títo žiaci:
- miesto: Sabína Tarčáková A
- miesto: Olívia Zoššáková A
1. miesto: Mateo Pienták 1.A
2. miesto: Nikola Chromčáková 3.B
2. miesto: Matúš Sučák A
2. miesto: Marián Kekeliak 1.A
3. miesto: Ester Ďubašáková 1.A
3. miesto: Beáta Žitniaková 1.B
3. miesto: Marián Vorčák 1.B
Všetkým patrí veľké poďakovanie za usilovnú prácu a zapojenie sa do výstavy jesenných výrobkov. Čo poviete na dané výrobky? Naši žiaci sú ozaj nesmierne šikovní.
Týždeň zdravia
Zdravie predstavuje jednu zo základných hodnôt života, ktorej význam si uvedomujeme obzvlášť vo chvíľach, keď sa nám ho nedostáva. Pre každého z nás znamená tento pojem niečo iné. V jednom sa však asi všetci zhodneme. Chceme byť zdraví. Udržanie zdravia je do veľkej miery ovplyvnené informáciami, ktoré o ňom máme. Napokon, už v škole je potrebné učiť sa, ako si zdravie a vitalitu udržať až do vysokého veku a to bolo podnetom realizácie celotýždenného projektu ,,Týždeň zdravia“. Zahŕňal množstvo rozličných aktivít a každá trieda si pripravila niečo iné. Aktivity boli zamerané na diskusie, kvízy o zdravom životnom štýle, vymaľovánky, modelovanie, hádanky, doplňovačky, prípravu zeleninových či ovocných šalátov, nátierok, pečenie ovocných koláčov, lisovanie štiav, degustáciu, estetizáciu pripravených pokrmov, výstavky ovocia a zeleniny, turistiku, športové súťaže. Žiaci boli veľmi aktívni, samostatní, každú činnosť si s radosťou užívali a určite si takýto zábavný, poučný a zaujímavý deň zopakujeme znova.
MILIÓN DETÍ SA MODLÍ RUŽENEC
Myšlienka tejto kampane sa zrodila v roku 2005 pri jednej prícestnej kaplnke s obrazom Panny Márie vo venezuelskom hlavnom meste Caracas. Miestne ženy raz videli, ako sa pred týmto obrazom skupina detí modlí ruženec. Počas ich modlitby mocne pocítili prítomnosť nebeskej Matky. Jedna z nich si vtedy spomenula na slová svätého Pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“
Modlitba môže naozaj veľa zmeniť a ešte viac úprimná modlitba detí, ktoré prosia o pokoj a jednotu medzi ľuďmi. Vďaka tejto iniciatíve sa v priebehu jedného dňa v októbri zjednotilo v modlitbe mnoho detí po celom svete. Aj žiaci našej školy sa spoločne s učiteľmi a pánom kaplánom v piatok 18. októbra spojili s deťmi z celého sveta v spoločnej modlitbe posvätného ruženca. Modlili sme sa po vyučovaní pri jaskyni Panny Márie Lurdskej, ktorú máme pri farskom kostole. Deti sa už od rána úprimne tešili na spoločnú modlitbu. Štvrtáci si rozdelili jednotlivé desiatky a vo dvojiciach sa predmodlievali. Po modlitbe a požehnaní sme sa všetci vybrali k fare, kde sme spolu prežili ešte krásne popoludnie. Nechýbali spoločné hry, šantenie, smiech a samozrejme malé občerstvenie. Tešíme sa, že sme sa mohli aj my zapojiť do tejto iniciatívy a úprimnou modlitbou vyprosovať pokoj a jednotu vo svete.
Exkurzia do knižnice v Rabči a návšteva filmového predstavenia v Námestove
Prvý mesiac vyučovania v novom školskom roku majú žiaci úspešne za sebou a tak ich so začiatkom nového mesiaca čakalo prekvapenie v podobe exkurzií. Žiaci 2.ročníka navštívili knižnicu v Rabči, kde sa zoznámili hneď s tým, ako v praxi funguje zoraďovanie podľa abecedného poradia. Práve sa začali učiť abecedu a na čo je dobré ju poznať naspamäť. Knihy v knižnici sú predsa zoradené podľa abecedy, takže abeceda, keď sa ju žiaci naučia, šetrí čas. Teta knihovníčka žiakov zároveň hravo zoznámila s prostredím a pravidlami knižnice. Žiaci, ktorí radi čítajú, hneď prejavili záujem prihlásiť sa do knižnice. Avšak prihlásiť ich môžu len rodičia. Z Rabče sa žiaci presunuli autobusom do Námestova na filmové predstavenie Angry Birds. Aj túto časť exkurzie si žiaci užili, film bol nielen pútavý, ale aj poučný. Teraz už opäť žiaci musia zabrať, pretože povinností pribudne, aby dosiahli v novom školskom roku dobré výsledky.
Vlastivedno – prírodovedná exkurzia na Oravský hrad a plavba loďou po Oravskej priehrade
Posledný septembrový deň 2019 sa žiaci 3. a 4. ročníka stretli ráno pred školou s úsmevom na tvári, pretože ich čakali autobusy, ktorými sa vybrali na vlastivedno-prírodovednú exkurziu na Oravský hrad, a plavbu loďou po Oravskej priehrade. Cesta ubehla v pohode a dobrej nálade, až sme zrazu vystupovali pod majestátnym Oravským hradom, jedným z najkrajších na Slovensku. Čakala nás strmá cesta k vstupnej bráne a potom cca 680 schodov tam a nazad, ale to nebolo prekážkou, pretože nás sprevádzal milý ujo sprievodca, ktorý všetkých previedol pútavým spôsobom históriou hradu a tak si žiaci mohli obohatiť svoje vedomosti z vlastivedy a prírodovedy. V celom hradnom areáli zaujali najmä prepojenia troch vstupných brán s tunelom, množstvo expozícií, exponáty zvierat, kaplnka, jaskyňa, schody, či nádherné výhľady z veže.Po prehliadke hradu sme opäť nasadli do autobusu a presunuli sa k prístavu č.2 pri Slanickej osade, kde nás čakala vyhliadková loď. Aj napriek vetru a vlnám na priehrade, sme sa povozili aj okolo Vtáčieho ostrova, ktorý je v súčasnosti významným hniezdiskom čajok smejivých, bielohlavých, rybárov riečnych ako aj niekoľkých druhov kačíc a preto je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Keďže nie je verejnosti prístupný, zastávku sme si urobili na Slanickom ostrove, nazývanom aj Ostrov umenia, a oboznámili sa s históriou zatopených obcí a budovaním Oravskej priehrady.Unavení, plní dojmov, zážitkov, a plným mobilom fotiek sme sa všetci šťastne a v zdraví doviezli domov
Exkurzia žiakov do skanzenu Zuberec
Opäť sa blíži ten dlho očakávaný koniec školského roka a s ním všetky súvisiace aktivity, na ktoré sa deti vždy veľmi tešia. Samozrejme všetci vieme, o čom je reč. No predsa koncoročné výlety. Tento rok sme sa vybrali za poznávaním do Múzea oravskej dediny v Zuberci. Múzeum oravskej dediny je slovenské múzeum, ktoré sa nachádza v Zuberci-Brestovej. Ukazuje život v oravských dedinách v minulosti. Je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Nachádzajú sa tu obdivuhodné juhooravské drevenice, roľnícko-remeselnícke obydlia s hospodárskymi budovami a dvormi, stredooravské i zamagurské objekty s humnami a stajňami, historický drevený mlyn či píla. Zaujímavosťou tohto múzea v prírode je drevený kostolík zo Zábreže, pochádzajúci zo 16. storočia. Vzácnosťou sú taktiež zachované dokumenty o domácej výrobe plátna, modrotlače či súkna, a už takmer zabudnutej hrnčiarskej výrobe a spracovaní dreva. Odrazom šikovnosti oravských predkov sú drobné domčeky s úzkymi oknami a šindľovými strechami, z ktorých je cítiť tradičnú atmosféru Slovenska v dobách starých či prastarých rodičov. Naše deti sa preniesli v čase a prešli si budovami, ktoré sa zachovali ako kultúrne bohatstvo našich predkov. Mohli si obzrieť život našich starých rodičov, ako žili, ako pracovali, kde bývali, aké predmety a činnosti boli súčasťou ich každodenného života. Prehliadka bola spojená s odborným výkladom zamestnancov skanzenu, ktoré vedeli deťom podať tieto poznatky ich veku prijateľnou a čo je dôležité pútavou formou. Výlet sa deťom veľmi páčil a odporúčame ho všetkým, ktorí toto nádherné múzeum ešte nenavštívili.
Deň matiek
Deň matiek je príležitosť poďakovať našim mamám za všetku tú vrelú lásku, nehu a starostlivosť, za opateru, nekonečnú trpezlivosť a obetavosť, ktorou každá matka zahŕňa svoje deti. Aj my sme sa stretli na srdiečkových tvorivých dielňach v našej škole, aby sme sa pripravili na tento pekný deň venovaný našim mamičkám.
Po stopách dejateľov Oravy
Dňa 17 . apríla 2019 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili na exkurzii - O spisovateľoch a dejateľoch Hornej Oravy - do Námestova.
Navštívili sme – cintorín (hroby známych osobností), sochu A. Bernoláka, pamätné tabule a sochy P. O. Hviezdoslava, stenu známych dejateľov Oravy, Okresnú knižnicu v Námestove, izbu M. Hamuljaka v Or. Jasenici. Na námestí P. O. Hviezdoslava v Námestove sme si poukázali na hrôzy vojny spojené s holokaustom na tabuľkách, ktoré sú po námestí inštalované a v závere exkurzie sme navštívili i židovský cintorín v Námestove (na Studničke). Poukazovať na minulosť je vysielanie signálu, že bez nej nie je ani naša budúcnosť. Cieľom je ukázať žiakom, že na to, aby som bol známy a slávny je dôležité chcieť, tak ako chceli naši krajania z regiónu.
Následne dňa 18. apríla 2019 sa na našej konal vedomostný kvíz Poznáš svojich významných krajanov a náš región? V kvíze si žiaci 3. a 4. ročníkov porovnali svoje vedomosti z oblasti svojho regiónu i konkrétnych poznatkov o svojej obci a o významných ľuďoch Oravy Kvíz bol pokračovaním exkurzie z predchádzajúceho dňa. O tom, že si žiaci pri príprave dali záležať a na kvíz sa poriadne pripravili, svedčila aj bohatosť ich poznatkov a ich rýchle a pohotové odpovede na akúkoľvek otázku. Najskôr spoločne vyplnili písomný test, po ktorého vyhodnotení sa tí najlepší dostali do finálového kola, v ktorom si samostatne vyberali z 1, 2 a 3-bodových otázok. Vysoká účasť svedčila o záujme o svoju obec a okolie. Kvízu sa zúčastnilo 20 detí, ktoré prešli úvodným testom desiatich otázok. Následne sa vo finálovom kole rozhodlo, že víťazom sa stal Michal Kornhauser z 3.B, II. miesto obsadil Marko Marlenga z 3. A, na peknom III. mieste skončila Lea Mazuráková z 3.B. Štvrté nelichotivé miesto ostalo Eme Ľudomovej zo 4.A, ktorá ale tiež preukázala súbor vynikajúcich vedomostí.
Všetkým víťazom blahoželáme.
Zachráň strom, pomôž škole
Žiaci 4. B triedy prijali výzvu „Zachráň strom, pomôž škole“. Podstatou výzvy bolo zachrániť jeden strom, ktorý sa spíli na výrobu papiera, aby k tomu nedošlo, tak je potrebne zrecyklovať 125 kg papiera. Žiaci po prijatí tejto výzvy začali nosiť papier a popri stromovej výzve sa rozhodli zbierať i vrchnáčiky a plechovky.
Vedeli ste, že 125 kg papiera zachráni strom v lese, a že 400 PET vrchnáčikov je potrebné na výrobu jedného trička a aj to, že 670 hliníkových plechoviek je po zrecyklovaní nový rám na detský bicykel?
Zbierali sme 30 dní a podarilo sa nám 198 kg papiera, zachránili sme 1,5 stromu. Papier sme však nevymenili za peniaze, ale za toaletný papier, ktorí sme darovali škole s cieľom výzvy „Zachráň strom, pomôž škole“.
Podarilo sa nám nazbierať i 211 plechoviek, ktoré sme vymenili za peniažky a spolu s PET vrchnákmi sme ich darovali chlapčekovi Maximovi, ktorý ich zbiera na rehabilitačný pobyt v Adeli Piešťany.
Týmto chceme poďakovať rodičom, že vedú deti výchovou k myšlienkam, že pomoc druhému bez nároku na odmenu, či už škole alebo sociálne slabšiemu dieťaťu je dôkazom tej pravej ľudskosti v nás.
Deň rodiny 2019
„Šťastná rodina je ten najkrajší Boží dar. “
Božena Němcová
Už šiesty krát sme poslednú májovú sobotu venovali deťom, mamkám a oteckom uskutočnením pekného podujatia Deň rodiny. Pripravovali ho rodičia, učitelia, zamestnanci školy, žiaci, aj ľudia z obecného úradu. Muži s kuchárkami a rodičmi mali svoje miesto pri príprave gulášu, učitelia pripravovali výzdobu a všetko, čo bolo potrebné. Počasie bolo krásne a ľudí prišlo neúrekom. Podujatie sme začali kultúrnym programom detí z materskej školy. Bol zábavný, pútavý, jednoducho úžasný. Nasledovali súťaže, zapojili sa do nich naozaj všetci. Hod na cieľ, skákanie vo vreci, prenášanie loptičky na lyžici, kreslenie naslepo a mnohé iné. S dobrou náladou a hladní sme sa občerstvili pri výbornom guláši, či v bufete pri zmrzline a sladkostiach a tiež pri dobre vychladenej kofole. Deti sa vyšantili aj v nafukovacom hrade. Aby si aj mamičky a tatkovia prišli na svoje, zasúťažili si so svojimi deťmi. Nasledoval turnaj vo vybíjanej, kde prítomní vytvorili príjemnú atmosféru. Potom nasledoval turnaj vo futbale. Žiaci hrali ako by išlo o všetko, nálada na ihrisku bola znásobená hlasným povzbudzovaním. Deň sme ukončili diskotékou spojenou so zábavnými aktivitami. Deti by šantili hádam aj do neskorého večera, len rodičia už boli unavení. Krásne počasie a bohatý program prispeli k vysokej návštevnosti, prišlo okolo štyristo ľudí z celej obce. Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k vydarenému priebehu tejto krásnej oslavy. Sponzorom, pracovníkom obce Oravská Polhora, učiteľom a zamestnancom, rodičom za pomoc pri príprave a všetkým, ktorí si našli čas pre svoje deti a strávili s nimi toto krásne popoludnie. Už teraz sa tešíme na stretnutie opäť o rok.
Slávik Slovenska
17. mája sa Emka Tarčáková ( 4.B)a Lea Mazuráková ( 3.B) zúčastnili na okresnom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska. Lei sa podarilo obsadiť krásne 3.miesto v prvej kategórii , ktorej sa tento rok zúčastnilo 19 žiakov 1- 3 ročníka základnej školy. Všetci jej zo srdca blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.