V rámci ŠVP je priestor nielen na učenie sa v laviciach, ale aj na učenie sa zážitkovou formou. Exkurzia je jednou z takých foriem. Žiaci sa prakticky oboznamujú s učivom, na mieste, kde nie sú až tak potrebné slová, skôr pôsobí vnímanie všetkými zmyslami. Na hájovňu pod Babou horou, ktorú preslávila kniha nášho oravského a vo svete známeho velikána Pavla Országha Hviezdoslava: Hájnikova žena, vedie nenáročná pešia trasa. A keďže prognóza počasia bola priaznivá, tretiaci sa vybrali spoznávať učivo VLA a PDA= históriu a krásy okolitej prírody na vlastnej koži. Najbližšie okolie našej obce zahŕňa aj túto kultúrnu pamiatku, múzeum v hájovni, kde P. O. Hviezdoslav trávil veľa času, kým pobýval ako advokát v Námestove. Do Oravskej Polhory sa chodil liečiť do vtedy svetoznámych kúpeľov, ktorých neklamným mementom je minerálny prameň Anna na Slanej vode. Samozrejme, že idúc po stopách P. O. H. sme ani toto miesto nemohli opomenúť a urobili sme si pri ňom krátku prestávku. Na hájovňu sme sa vybrali alejou, ktorou chodieval aj on a uprostred tej čarovnej prírody čerpal energiu aj nápady na svoje literárne diela, ktoré písal popri svojich pracovných povinnostiach.
Prvá expozícia= dom Lachovcov dýcha 140-ročnou tradíciou a vypovedá veľa o dobách, ktoré nezažili už ani naši starí rodičia, ale veľmi dobre ukazuje na jednoduchosť života našich predkov a ich skromnosť hodnôt a tvrdú prácu. Hájnik a jeho žena žili len z toho, čo si sami dopestovali, ulovili alebo vyrobili. Navyše živili kŕdeľ detí a vychovali z nich poctivých a robotných ľudí.
Druhá expozícia je venovaná spisovateľovi Milovi Urbanovi, ktorý na hájovni prežil svoje detstvo a navštevoval základnú školu v Oravskej Polhore. Jeho knihu poviedok Zelená krv máme aj v školskej knižnici a chystáme sa so žiakmi z nej úvodné časti na hodinách čítania prečítať. Sú tam opísané práve autorove zážitky, ktoré prežil na hájovni na Podvrší. Jeho život bol veľmi zaujímavý, bezstarostný a podobne ako aj Pavol Országh Hviezdoslav sa na to miesto rád vracal.
A určite sa tam ešte v budúcnosti vrátia aj naši žiaci, pretože si domov odniesli z toho čarovného miesta kopec príjemných spomienok.
Exkurzia na Hviezdoslavovu hájovňu
Opekačka z ŠKD
- 16
Krátky pohľad do minulosti
- 99
K záveru školského roka neodmysliteľne patrí aj spoločný školský výlet, na ktorý sa vždy všetci tešíme. Tento rok sme spoločne navštívili Múzeum oravskej dediny Zuberec-Brestová, kde boli pre deti pripravené rôzne aktivity. Dedinka bola plná remeselníkov a nadaných umelcov, ktorí nás oboznámili s hrnčiarstvom, drotárstvom, rezbárstvom, tkaním kobercov, výrobou plátna ako aj s výrobou sviec z včelieho plastu či maľovaním na sklo. Naši malí nadšenci mali možnosť pracovať s hrnčiarskym kruhom, krosnami, včelím plastom, hlinou a iným remeselníckym materiálom. Deti sa taktiež oboznámili so spôsobom bývania, varenia, kúrenia, mletím múky pomocou vodného mlyna a s predmetmi každodennej potreby.
Veľkým zážitkom pre všetkých bolo sedieť v laviciach v škole z čias Márie Terézie, kde sme si vyskúšali spôsob vyučovania v latinčine, ako aj dobové písacie predmety. Spolu s učiteľom sme si zaspievali pieseň v sprievode dobového hudobného nástroja ,,harmónium“. Mnohí z nás sa zapojili do kvízu, ktorého súčasťou bolo hľadať rôzne predmety v jednotlivých objektoch. Na záver sme sa zahrali tradičné hry, ktorými sa zabávali deti v minulosti a pochutnali sme si na sladkej odmene, ktorú sme získali za našu šikovnosť.
Plní neopísateľných zážitkov sme sa šťastne vrátili domov.
Noc v ŠKD
V piatok 14.6.2024 nám začala noc v ŠKD plná dobrodružstiev a dobrej nálady.
Večer sme zahájili chutnou zmrzlinou a prechádzkou do prírody, kde sme pozorovali bobry. Po hrách na obecnom ihrisku, sme sa hladní vracali ku škole. Tu nás čakala chutná, voňavá pizza.
Posilnení a oddýchnutí sme sa pustili do súťaží a zábavných hier. Rivalita v súťažiach bola veľmi veľká. Každý chcel byť najlepší, žiaľ víťaz je vždy len jeden.
Dobrodružstvo hľadania pokladov a disko show neodmysliteľne patrí k tejto noci.
Taktiež skúška odvahy našich odvážlivcov, bola plná napätia a skvelej nálady.
Ráno sme horko - ťažko prebúdzali našich zabávačov, ktorí vtipkovali do neskorej noci.
Po sladkých raňajkách, žiaci odchádzali domov v dobrej nálade a s nezabudnuteľnými zážitkami.59
Noc v školskom klube
Deň rodiny 2024
Je tu máj a s ním naše tradičné stretnutie s rodičmi a obyvateľmi obce na Dni rodiny. Bol krásny deň, ľudí prišlo neúrekom. Deti z materskej školy si pripravili hodnotný kultúrny program, smelo vystupovali pred rodičmi v pekných kostýmoch a krojoch, ktoré im ušili mamičky aj zamestnanci školy. Medzitým sa varil guláš, piekli šišky, čapovala kofola, ba bola aj zmrzlina. Pre všetkých bol pripravený chutný guláš. Pokračovalo sa súťažením detí, turnajmi vo vybíjanej. Takto sme spolu všetci, ako jedna rodina, prežili krásny sobotný deň. Budeme naň dlho spomínať a už teraz sa tešíme na spoločné stretnutie na budúci rok. K úspešnému priebehu nám prispeli aj sponzori, pán Anton Skurčák, pani Marcela Vonšáková, pán Plutinský. tiež pán starosta a muži z dediny, ktorí každý rok robia šéfkuchárov pri guľáši a pomáhajú, kde treba. Srdečná vďaka všetkým, sponzorom, rodičom, deťom . Človek nikdy nič sám neurobí. Potrebuje na to spoluprácu všetkých, tiež ochotu a nadšenie. Touto cestou chcem poďakovať aj všetkým zamestnancom našej školy.
Spievame z plného hrdla
Uplynulý týždeň bol pestrý, najmä čo sa spevu týka. Náš novo zabehnutý klub dôchodcov nás pozval pri príležitosti Dňa matiek, aby sme im spestrili tento príjemný okamih. Ani na moment sme nezaváhali a s chuťou sme sa pustili do nácviku krátkeho programu, ktorým sme chceli potešiť našich drahých starých rodičov. Samotné vystúpenie dopadlo veľmi dobre, pretože naše šikovné heligonkárky -Adelka Skurcoňáková a Anetka Kubašová rezko vyhrávali veselé a chytľavé melódie a my sme si to parádne užili. Oprášili sme aj goralskú scénku, pretože naše krásne nárečie je tejto vekovej kategórii ešte veľmi blízke. Po vystúpení sme dostali sladkú odmenu a plní veselých zážitkov a dobrých pocitov sme sa pobrali domov. Nasledujúci deň nás zase reprezentovali naši šikovní speváci – Anetka Kubašová a Marek Chromčák na okresnom kole Slávika. A treba podotknúť, že spev im naozaj ide a na pódiu sa cítia ako doma.
Veríme, že láska k hudbe a spevu v nás bude naďalej rásť a my budeme napredovať, rozvíjať naše talenty a potešovať srdcia VŠETKÝCH!
Noc čítania Biblie
Do fotogalérie bol pridaný nový album Noc čítania Biblie.
51Piatok 17. 5. 2024 nebol pre niektorých žiakov z 3. a 4. ročníka len taký obyčajný. Večer o 19:30 sa vrátili do školy opäť, a to práve preto, že tento deň sa konala akcia s názvom „Noc čítania Biblie.“ Toto stretnutie organizujeme už niekoľko rokov a deti sa naň vždy veľmi tešia. Noc sme začali úvodnou modlitbou, požehnaním a príhovorom pána kaplána, ktorý deti povzbudil k častému čítaniu Božieho slova. Rozdelili sme sa do skupín a pokračovali sme čítaním textov zo Svätého písma. Viac sme sa venovali zázraku „Svadba v Káne.“ Žiaci pracovali s biblickým textom, dopĺňali slová, vymaľovávali obrázky, priraďovali do obrázkov text hlavným postavám, každá skupina si vyzdobila jeden džbán, ktorý symbolizoval nádoby, ktoré boli naplnené vodou. Počas biblickej scénky deti predviedli svoje herecké talenty, samozrejme, že bola aj nočná hra - hľadal sa poklad a naši odvážlivci mali tiež možnosť prejsť cestičkou nástrah. V závere nechýbalo ani tradičné kreslenie na tričká. Vyhodnotili sme našu prácu v skupinkách a pozreli si biblický príbeh Svadba v Káne Galilejskej. Po príbehu sa opäť čítala Biblia, no tentokrát v tme. Nakoniec sme si pozreli príbeh o Jánovi Krstiteľovi a deti postupne zaspávali. Plní zážitkov sme sa zobudili do sobotného rána. Tancom sme poďakovali Pánu Bohu za krásne strávenú noc s Božím slovom a s radosťou v srdci sme sa vrátili do svojich domovov. Ďakujeme všetkým zúčastneným za spoločne strávený čas a tešíme sa opäť o rok.
Škola v prírode
Tretiaci a štvrtáci majú za sebou týždeň, ktorý budú mať v spomienkach ešte veľmi dlho a budú sa k zážitkom, ktoré si odtiaľ odniesli, bez pochýb často a radi vracať. Bol to týždeň v Škole v prírode v Bojniciach Nad zámkom. Cesta autobusom za dobrodružstvom v pondelok 22.4.2024 bola síce dlhá, ale pokojná, ako aj ranné včasné vstávanie a lúčenie sa s rodičmi pri škole. Keď už v diaľke bolo vidieť vežu Bojnického zámku, očakávania rástli. Nik nečakal, že to bude ozajstná škola v prírode- uprostred ničoho na kopci nad mestom. Ráno žiaci vstávali s čriedou danielov, ktorí sa pásli na lúke pod oknami.
Už v prvý deň po príchode a po dobrom uvítacom obede sa žiakov ujali animátori. Tí si ich rozdelili do náhodných tímov a popoludnia im vypĺňali aktivitami, pri ktorých zbierali kolektívne body a súťažili navzájom. Hodnotené bolo aj udržiavanie poriadku na izbách. Dopoludnia boli v réžii pani učiteliek, ktoré žiakom vyplnili čas zážitkovou formou vzdelávania v rámci ŠVP, a to exkurziami. Žiaci sa dostali na miesta, ktoré je lepšie vidieť na vlastné oči ako o nich iba počuť na vyučovacích hodinách vlastivedy či prírodovedy. Štvrtáci si nejaké učivo prehĺbili a zopakovali, tretiaci sa naučili niečo nové, na čo si snáď spomenú o rok..
Program ŠVP bol skutočne zaujímavý a bohatý:žiaci absolvovali návštevu Bojnického zámku, expozíciu Múzea praveku pri Prepoštskej jaskyni, Dom ilúzií a NZOO v Bojniciach. Navyše peši denne prešli cca 5km s vysokým prevýšením, nakoľko bývalo sa takmer v oblakoch, neďaleko vyhliadkovej veže Čajka na úpätí bukových lesov pod Vtáčnikom. Všetko, čo tento prekrásny kút Slovenska ponúka, ani nestihli prebádať. Možno je to o dôvod viac niekedy si to opäť zopakovať a vybrať sa na tieto miesta na výlet s rodičmi..
V posledný deň pred odchodom bola prekvapením spoločná opekačka, diskotéka a rozlúčková párty s animátormi a zamestnancami. Na oplátku, prekvapením pre panie učiteľky boli divadelné jednotaktovky, na ktorých žiaci pracovali v tímoch pod vedením animátorov, keď popoludní pršalo a nedalo sa byť von.
Cesta domov v piatok bola síce očakávaná, pretože každý sa už nevedel dočkať svojich najbližších, ale odchádzalo sa odtiaľ veru ťažko, pretože ten týždeň všetkých spojil a bol plný nezabudnuteľných okamihov...
Spoznávame krásy Oravy z paluby lode 😊
- 44
Hrejivé jarné slniečko nás čoraz viac láka von do prírody, no tentokrát sme zatúžili obdivovať krásu širšieho okolia obce z paluby lode na našej milovanej Oravskej priehrade.
S ochranárkou prírody Zuzkou Kertysovou sme ďalekohľadom pozorovali majestátne pahorky zasnežených hôr, okolitú jarnú prírodu i jednotlivé usadlosti. Našu pozornosť si získalo aj zahniezdené vtáctvo na Vtáčom ostrove ako čajky, kormorány a kačice. Dozvedeli sme sa, že tu žije viac ako 200 druhov rôznych vtákov. S údivom sme sledovali trenie hmýriacich sa rýb v okolí pobrežia. Svojím pútavým rozprávaním v nás ešte viac prebudila zvedavosť a pozorovací talent. Zakotvili sme aj na Slanickom ostrove, kde sme obdivovali zachovalé kultúrne a prírodne pamiatky. Poklad sme síce nenašli, ale potešil nás aj malý piknik na tomto tajuplnom mieste. Po krásne strávenej plavbe dobre padla zmrzlina a poskakovanie na preliezkach.
Všetci sme sa opäť zhodli, že žijeme v srdci nádhernej prírody, ktorá nám ponúka pestré možnosti strávenia jedinečných a neopakovateľných chvíľ, za ktoré sme všetci vďační!
Jarný piknik ŠKD
V piatok 3.5.2024 sme so žiakmi ŠKD vyrazili na turistickú vychádzku na Hrádok. Počasie bolo priam stvorené na piknik, ktorý sme si užívali plnými dúškami. Výhľad bol nádherný, obdivovali sme našu obec, okolité dediny a samozrejme krásnu Babiu horu.
Cestou naspäť sme piknik ukončili športovými aktivitami na obecnom ihrisku.11
V prírode s otvorenými očami
Po miernejšej zime sa príroda opäť prebúdza a nás vylákali von prvé teplé lúče.
Spolu s pani ochranárkou prírody – Zuzkou Kertysovou - sme sa zblízka pozreli na život miestnych žiab, ktoré si už starostlivo nakládli svoje potomstvo do stojatých vôd. Boli sme dopodrobna oboznámení s ich postupným vývojom, spôsobom života, ale aj o ich možnej ochrane, nakoľko dochádza k ich rapídnemu poklesu. Naučili sme sa rozlíšiť vajíčka skokanov a ropúch, no dozvedeli sme sa niečo aj o malých kunkách, ktoré nás fascinovali svojím červeným sfarbením na brušku, ako možnej ochrane pred predátormi.
Nedalo nám nevšimnúť si ani ohryzené stromy po majestátnych staviteľoch bobroch. Spozorovali sme i mnohé jarné kvety a stromy, ktoré už lákajú včielky na prvé lety z úľa. Pútavým rozprávaním pani ochranárky sme vnímali samotnú celistvosť prírody, jej jednotlivé zložky, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a sú navzájom od seba závislé.
Za jej postrehy, zaujímavé informácie a pohľady jej zo srdca ďakujeme!
24
Veľkonočná tvorivá dielňa
Po zime prichádza vždy jar spolu s Veľkou nocou , na ktorú sa viaže mnoho tradícií a zvykov. Preto na ne nezabúdame ani pri práci so žiakmi. Vytvorili sme si priestor na zdobenie veľkonočných kraslíc voskovou technikou, s ktorou sa deti bežne nestretávajú a tak mali možnosť naučiť sa zasa niečo nové. Práca im šla od ruky, všade vládla príjemná pracovná atmosféra, rozprávali sme sa o zvykoch a tradíciách, ktoré sú späté so slávením Veľkej noci v ich rodinách. Výsledkom práce boli krásne vyzdobené kraslice, ktorými si skrášlia svoje domovy, alebo potešia šibačov.
Vyhodnotenie kníh
Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do súťaže „Vytvor vlastnú knihu.“ Maľovaním, kreslením a lepením mali možnosť sa zahrať na autorov a ilustrátorov. Našou snahou bolo vzbudiť záujem žiakov o čítanie kníh a objaviť čaro knižnej ilustrácie.
9
Plavecký výcvik
Sme za vodou. Toto heslo sa minulý týždeň naplnilo ukončením plaveckého výcviku u tretiakov a štvrtákov z našej školy. Absolvovaním plaveckej školy sa žiaci oboznámili so základnými plaveckými štýlmi a získali nové zručnosti. Mimo plávania samotného bol žiakom poskytnutý priestor na zdokonalenie sa aj v iných zručnostiach, ktoré sa rozvíjajú nielen v rámci TEV. Bonusom bolo taktiež otužovanie, zdravý životný štýl a disciplína. Žiaci 4. ročníka si v tomto roku mohli dovoliť zdokonaľovací kurz. Počas tohto spoločne stráveného týždňa sa žiaci oboch ročníkov vzájomne lepšie spoznali, triedne kolektívy sa utužili, vznikli nové kamarátstva, čo je plus pred pobytom v škole v prírode, ktorá žiakov oboch ročníkov čaká po veľkonočných sviatkoch. Žiaci si počas uplynulého týždňa vyskúšali cestovanie v autobuse, ozrejmili si pravidlá pobytu mimo klasickej formy vyučovania, potrebu rešpektovania autorít okrem tých, na ktorých sú bežne zvyknutí, ale najmä splnili ciele plaveckého výcviku: získali základy plaveckých zručností, istotu vo vode, odbúrali obavy z neznámeho, mnohí prekonali vlastný strach a získali väčšiu dôveru v seba samých. A v neposlednom rade všetci zažili kopec zábavy a odniesli si mnoho zážitkov, na ktoré budú celý život spomínať.
Exkurzia v Gajdošskom dome
Dňa 12. 03. sme sa vybrali do Gajdošského domu v našej obci, kde nám pán Drahoš Daloš, ktorý tam pracuje, urobil názornú prednášku o tradičných hudobných ľudových nástrojoch. Zahral nám na píšťalu, koncovku, fujaru, na gajdách i predviedol hru na drumbli. Predstavil nám dielničku, v ktorej tieto hudobné nástroje vyrába. Taktiež nám ukázal gajdy z rôznych kútov sveta i významné ocenenie, kde bola naša hra na gajdy zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aby sa u detí rozvíjal aj pozitívny vzťah ku knihám, predstavil nám aj novootvorenú knižnicu, ktorá sa tu nachádza. Žiaci si mohli knihy prelistovať a mali možnosť sa dozvedieť, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a s knihou musia zaobchádzať opatrne. Za odmenu dostali záložky do kníh a pán knihovník ich pozval na návštevu knižnice spolu s rodičmi. Veríme, že návštevou Gajdošského domu prehĺbime pozitívny vzťah žiakov k hudbe i ku knihám a knižnica získa aj nových čitateľov.
23
ŠKD v knižnici
„Myseľ, ktorá sa otvára novým myšlienkam sa už nikdy nevráti do pôvodnej veľkosti.“
Albert EinsteinPopri iných aktivitách v ŠKD sme boli navštíviť Obecnú knižnicu v Rabči.
Cieľom návštevy bolo vyzdvihnúť dôležitosť čítania kníh.20
Súťaž - vytvor vlastnú knihu
MAREC – mesiac knihy
Zapoj sa do súťaže o najzaujímavejšiu vlastnú knihu.
Môže mať ľubovoľný materiál, rôzny tvar a veľkosť.Hotovú knihu prines do nášho Školského klubu.
Vyhodnotenie bude 22.03. 2024 po 4. vyučovacej hodine.
Za tvoju tvorivosť ťa čakajú skvelé ceny.
Nezabudni na knihu napísať svoje meno a triedu.
Tešíme sa na Tvoje tvorivé nápady.
ŠKD
Valentínska pošta
Do fotogalérie bol pridaný nový album Valentínska pošta.
33
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Literárna súťaž Hviezdoslavov Kubín je celoslovenská súťaž pomenovaná podľa významného básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Školské kolo sa uskutočnilo dňa 13.02.2024 a zúčastnilo sa ho 22 žiakov našej školy. Súťažilo sa v prednese poézie a prózy. Všetkých zúčastnených čakala sladká odmena a víťazi boli odmenení potleskom, knihou i diplomom.
25